erről-arról-amarról

erről-arról-amarról

Popper Péter a válság(ok)ról

2009. május 18. - gond/ol/a

már jóval elmúlt 6 óra, de még csak várakozó csendben ülhettünk a teltházas, pompás Korona díszteremben, - a Kincskereső könyvesbolt által meghívott- Popper Péterre várva, majd mint halljuk: "professzor urat is megtréfálta a 43-as forgalma, néhány perce Zomborról telefonált, hogy legyünk türelemmmel"... egyébként ő, valóban, mindig is az... érdemes rá várni, mert a szavaiban, s a jelenlétében is ott van valami derűs, bölcs megnyugtatás; most is így lesz, mikor -bár kis zökkenőkkel,- beszélni kezd , hozzánk; mert hogy a "válságról" kellene beszélnie - ezt én se tudtam, mert a cím mást sejtetett:"Élj egy nappal tovább! Az ember teherbírásáról..." -de valójában mégis erről (is) lesz szó... meg sokkal többről is, a válságról is, nem (csak) "gazdasági, pénzügyi" értelemben, hát persze,  az távolabb állna tőle (isl) lélegzek fel

-hanem "válság(ok)ról és azok sokféleségéről, általánosságáról, szükségszerűségéről, átmenetiségéről - áthidalni tudásáról...,

illetve elviselése nehézségének -társadalmi-okairól, mifelénk

hogy pl. kudarcra, bukásra, vereségre Magyarországon a nevelés nem készít fel - csak a sikerre... így aztán ha jön valami "válság", s nehezedik az élet, "hisztérikus" a reagálás rá.

Pedig Popper szerint válság mindig is volt - az egész magyar történelmet fejezetenként felsorolja -(a kereszténység felvételétől kezdve...), s valamennyi etap válságként (is) értelmezhető!

De minden nép története, az egész történelem fejlődési útja válságokból áll: összerombolódik valami régi és a romjain felépül valami új; nem is tud új keletkezni, ha a régit nem romboljuk össze. (A felnőtt  a gyerekkor romjain tud építeni - ebből áll az egyéni élet is - és a történelem is.)

A válságok jönnek, mennek, - nem kell "begyulladni"  - nyugtat Popper Péter.

s  továbbiakban kissé csavaros módon teszi, mert mit is tehetnénk? mit is csinálhat az ember a válságaival? Dönthet és választhat. Valóban ő a sorsa "kovácsa"? Szerinte éppenhogy NEM! Mert nem lehet előre látni döntéseink eredményét, mert maga a világ bizonytalan, az élet bonyolult, sok a determináns, nem tudjuk előre kiszámítani, mi lesz. (Példának hozta fel a szerelmi házasságkötést,ami rövid idő múlva , mégis,válással végződhet.)

A döntéseink következményeit nem láthatjuk előre. Az, hogy döntök, és meghatározom a jövőm - önbecsapás.

De akkor ne is döntsünk? Inkább sodródjunk? (Sartre hires példabeszédszerű novellájára hivatkozik, ahol épp szándékával ellenkező következménnyel járt egy jószándékú döntés - valaki el akarta kerülni, hogy áruló legyen, mégis - a sors szeszélye folytán- épp e cselekedetével lett azzá, pont azzal, amivel el akarta kerülni, - de így tudott mégis (túl)élni, mert a morális alapja már megvolt hozzá. (?) Csak emiatt kell dönteni!.(?) (ez nekem kevés, és csak a szándéketika alapján helytálló)

Viszont a nagyratartott Mérei Ferenc felidézett válasza a ripoteri kérdésre (Mi a hiteles élet titka? ) nagyon érvényesnek tűnik:

" az életben nem kell mindig jóljárni... azaz nem kell mindenből jól "kijönni", azaz nyertesen és győztesen - ha ezt  a kényszert elengedi az ember, hiteles lesz az élete, ha nem, hamis...

tehát eleve be kell kalkulálni a kudarcokat,

ráadásul sok mindent csak ilyen helyzetben láthatunk tisztán, "alulról" nézve... netán "a földön fekve"...

csak az a lényeg, hogy az ember keljen fel és ne maradjon fekve , mert mindig újra talpra kell állni... (eszembe is jutott egy régi "versem", ami ugyanazt konstatálja: "akárhányszor eltipornak /mindig fölemel/ a födről feltörő életáhitat /és látni tanítom újra/ megvakitott álmaimat" -igaz , hogy a korabeli itész lefitymálta azzal, hogy -szerinte- "vakot nem lehet látni tanitani" - de lám, ezt a kritikát is kibirtam...) (de van veretesebb irodalmi példa is a tarsolyomban a következő popperi mondatra: Hol nehezedik az élet, hol könnyebbedik Sappho énekében is arról ir, azzal vigasztal (persze más vonatkozásban, de általános törvényként)hogy ami most rossz, az később jó lesz...)

Nem a "válság " a súly, hanem a lelki reakcIó, a kétségbeesés - a rossz reagálás rá. Ki vagyunk szolgáltatva minden kudarcnak, nehézségeinket tragikusabban éljük meg, mint amilyen nagyok... (sok ember pl. már attól  a viszonyítástól is boldogtalan lesz, ha a szomszédjának jobban megy, mert még azt is saját kudarcának fogja fel)

Aztán az egyéni élet szükségszerű válságairól beszélt , hogy ne már csak mindig a pénzügyi, gazdasági oldal kerüljön elő - (ami  -láthatóan- neki se kedvenc témája, meg nem is szakterülete)

a házasság, az öregedés, sőt a gyereklét is -ezek mind válságokat hoznak az ember életébe (a gyerekeket és az öregeket is nálunk lekezelik)

Popper -mint mondja-, nem tud megoldásokat adni, de aztán mégis:

romló helyzetekben is úgy kell viselkedni, hogy az ember megőrizze emberi méltóságát.(vö. Arany:Legnagyobb célunk  itt e földi létben embernek lenni mindig, minden körülményben)

És  - gyakorlati tanácsként, hogy - mindig csak a legközelebbi akadályon akarjunk túljutni! Mindig csak 1 napot kell "kibírni" (mint a lágerekben, a túléléshez) - hogy a cím is magyarázatot kapjon (hát én nem erre gondoltam, erre se...)

A bejegyzés trackback címe:

https://megosztaniamifontos.blog.hu/api/trackback/id/tr58322274

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

15138 2009.05.18. 10:20:37

Én nagyon köszönöm, hogy megírtad ezt a posztot.

14742 2009.05.18. 11:01:27

Nagyon szeretem Poppert, nem csak amit mond, az előadásmódja is magával ragadó. Köszönöm.

13005 2009.05.18. 11:23:05

Szivesen olvasom Popper könyveit és köszönöm ezt a posztodat! Szeretem az értelmes dolgokat, a pànikolok hisztériàjàt nem tudom elviselni!

12318 2009.05.18. 15:02:48

Nagyon szeretem és hálás vagyok, hogy személyesen is beszéltem vele egy párszor! Oda kell figyelni arra, amit mond!

11812 2009.05.18. 15:59:36

imádom Poppert, csak gyorsabban ír, mint ahgy én olvasni tudom :( készítettem már vele interjút, és mindegyikben fantasztikus volt!

13282 2009.05.18. 16:05:04

Nefelejcs, szivesen, és én is köszönöm, hogy megirtad, hogy köszönöd:)

13282 2009.05.18. 16:07:19

lehar, igy érzem én is! pontosan... másnap is hallgattam a Szintézis Szabadegyetemen, Pesten egy előadását, és előtte épp arról beszéltünk, hogy már a jelenlétében, a stilusában is van "valami".... ami szinte önmagában is "tanítás"...

13282 2009.05.18. 16:09:00

georgia 41, én is olvasom a könyveit (is), de olyan sok pluszt jelent a személyes jelenléte (utálom ezt a lejáratott szót, de mégiscsak:"kisugárzása"...)!

13282 2009.05.18. 16:10:49

...érdemes! arra is AHOGY mondja:)

13282 2009.05.18. 16:13:24

ez jó! tényleg, hihetetlen az a könyváradat amit kiad egymás után ! (bár néha azért ismétli önmagát, igaz, mindig más kontextusban és azért odaillően, és azért sohase unalmasan - hol jelentek meg az interjuk vagy hol voltak hallhatóak? (van egy könyvinterjú vele, vagy 2 is? azt már készülök végigolvasni)

13709 2009.05.18. 18:18:02

Kedves Aliz, Popper nekem egy időben napi olvasmányom volt. Rá lehet szokni, mint a jó kávéra, jó borra, egyéb szenvedélyekre.. /bocs. a hasonlatért /. ez az idézet tetszik: " az életben nem kell mindig jóljárni.." eszembe jutott egyik nagyszerű filmesünk mondása / talán Máriássy Félix ?/ : Nem kell mindenáron filmet csinálni. A hangsúly ott a MINDENÁRON-on van, de érthetjük igy is. Nem kell mindenáron jól járni. Az már fél kudarc némely esetben.

13282 2009.05.18. 19:52:46

Kedves Valéria, azt hiszem semmit se kell "mindenáron" :)... (átvitt értelemben , is) mert semmit se jó erőltetni s van amikor nem is lehet (mindennek mélyebb oka van; sokszor mi nem is látunk olyan mélyre :)

12890 2009.05.18. 23:03:00

nekem meg egyenesen kötelező ő is, meg Mérei is, amellett, hogy szeretem. hát, igen, ez a mindennap csak egy napot, olyasmi, mint a tenger közepéről kiúszni: csak egy karcsapás, csak egy karcsapás...csak így lehet:) én is köszönöm, hogy ide tetted:)

13922 2009.05.18. 23:07:03

Valamikor Müller Péterrel együtt forgattam, de már egyik sem napi olvasmányom. Nem árt, ha meg is éljük, amit felszedünk a tudományukból.

13282 2009.05.19. 00:15:18

kevi, képzeld én még Mérei Ferenc előadásait is hallgathattam! azám! :) (fülemben a jellegzetes, kedves, közvetlen hanghordozása)

13282 2009.05.19. 00:21:27

Missing, én régről és változatlanul olvasok tőlük ma is (Müller Pétertől szinte mindent:) de hallgatni-látni, őket , a jelenlétükben elidőzni,talán még többet jelent! elcsépelt a szó, de ők tényleg igazi "mesterek" - a lényükkel is ami pedig a "megéléseket" illeti, nem feltétlenül "felszedés" dolga, ugyanazt él(het)jük meg mi is, tőlük függetlenül is, csak ők segithetnek a közös élményeink értelmezésében! én inkább ilyen forditott utat jártam/járok amúgy meg Goethétől tudjuk"szürke minden elmélet, de zöld az élet fája" és tulajdonképpen ők is az életet részesitik előnybe az "elméleteikkel" , ezért is tudnak joggal hatni, annyira...

11381 2009.05.19. 06:19:03

Na, most sürgösen be kell szereznem Popper Péter könyveit. Különben egyetértek vele, mert mi is úgy éltük át Apám börtönéveit, egyik napról a másikra. És már annak is örültünk, hogy nem végezték ki, "csak" életfogytiglant kapott. De legalább életben maradt. És persze apám tündéri humorának köszönhette nemcsak Ö de sokan mások is körülötte, hogy sikerült (majdnem azt mosdta, jókedvűen) végigcsinálni a nehéz éveket.

11381 2009.05.19. 06:20:37

És persze abban is igaza van, hogy pl. mióta az eszemet tudom, Magyarországon mindig "helyzet" volt, amiből ki kellett mászni. Egyikből a másikba. De attól még ment az élet.
süti beállítások módosítása