erről-arról-amarról

erről-arról-amarról

epilog

2009. július 11. - gond/ol/a

néha nem szabadna bekapcsolnom a tévét, legalább is akkor nem, amikor csak a híreket a teletexten, vagy a pontos időt  akarom megnézni, mielőtt, már útrakész vagyok valahova - mert fennáll a veszély, hogy nem tudok elindulni , és - műsortól függően - ottragadok a képernyő előtt egy vagy két órára. igy történt ma is,  délután 4 után, a Duna tévével. ott ragadtam, megnézni egy ember portréfilmjét, akiről már meg is feledkezett a világ, pedig nem is olyan rég szinte mindenütt róla beszéltek...

de hát "ilyen ez a világ"... mondta ő is... le kell vonni a következtetést

de mit?

régebben erőteljesebbnek tűnt, és optimistábbnak - a szája csücskében akkoriban még mintha örök mosoly ült volna, most lefelé konyul ugyanaz a száj..., és a tekintete is elég csüggedő

de vajon ugyanaz ez az ember...?!

ül a Colosseum előtt, és analógiaként Julius Caesart és Brutust említi... s hogy ugyanígy fordult ellene az ő közvetlen környezete is, amikor puccsukkal lemondásra késztette "et tu mi file Brute."... "Ha már így történt, legyen!" - milyen bölcs volt a ténykedéseiben is és a visszavonulásban is... s utána - ebben a 2001-es dokumentumfilmben is - talán még bölcsebb, mint valaha..., és még lírai is: azt mondja a lemondása idejéről , hogy "éjszaka volt, sötét, csillagtalan éjszaka" (biztos így volt, mégis úgy hangzik ez mondat mint egy szimbolum, de legalábbis metafora)..., s az a történelmi párhuzam... is! de mégsem stimmel teljesen, hiszen nem volt olyan fontos neki a hatalom (mint Caesarnak), nem tartotta magát "uralkodónak". Legalább is most úgy tűnik. De valószínű így is volt, mert aki uralkodni akar, az nem vezet be reformokat, csak regnál... az ő peresztrojkája pedig elindított valami nagy változást (talán épp azt , aminek szükségképpen lett ő is "áldozata"? - szükségképpen kellett mennie(?!)

tétova lett a járása, magánemberibb, esendőbb -  ha valakinek lejár az ideje, mennie kell - mondja, mint evidenciát

minden értékét elvesztette, ki akarták törölni, eltüntetni az írásait, pedig "én nem árultam el a népemet" - mondja...

és bár úgy véli most is, hogy a "szövetségi államot" fenn kellett volna tartani, - de  szétesett; mégis maga is reméli, hogy  a Colosseum-Kreml párhuzam nem tökéletes. hogy Róma bukása nem analóg... miközben bizonygatja, hgy minden birodalom, ha meg is bukott, amíg fennállt, sokat adott...

és hogy sokat töpreng azon , egyre többet, hogy a Nap gyermekei vagyunk, és milyen jó, hogy él, és bízik az unokái jövőjében (máskor meg - főleg felesége halála kapcsán -épp arról beszél, hogy közömbös lett, elveszettnek érzi magát és nem szeret már élni.)

meglátogatja szülőfalujában a rokonokat, főleg a temetőben, de mikor egy vak, öreg néni nem ismeri meg, hiszen nem lát, - "Te vagy az, Misa"?! - arról beszél neki, hogy meg akar  már halni, megöregedett, itt az ideje, ő., "Misa", épp hogy azt mondja a néninek, ne siettesse, fent tudják, kinek mikor kell menni, mert ott fent mindent tudnak...

vacsoráznak, a háta mögött, tangoharmonikából a régi szovjet himnusz szól: "szabaddá tett népek örök szövetsége, a nagy Oroszország nagy műve e frigy..."...

ül a mezőn, a puszta földön, és azt mondja, mély szomorúsággal tölti el az emlékezés, de nem erőtleníti el; hogy itt u.n. - mások által - tanulatlannak nevezett emberek közt élt, de akik nagyon érdekesek és értékesek voltak számára.

emléktáblát raknak a kis falusi iskola falára, ahol pár évig tanult..., "be akarják írni a történelembe mindenképp" (dehát ő irta bele magát - akárhogy is!), de - Osztrovszkijt idézi: legnagyobb érték maga az élet!

aztán Plehanovot... a halálról,... , hogy az tulajdonképpen csak  annyi, hogy "az anyag egyik létezési formából átmegy a másikba..."

és a zenére, amit  unokája fülhallgatóból áraszt a fülébe, csak annyit mond

neki ez a dal tetszik a legjobban, a szövege is, amiből ez a sor ragadt meg:

"csak a dal, az marad meg nekünkl"

......................

(Mihail Gorbacsov:  1984 március 11 - 1991. december 25-ig a Szovjetúnió elnöke volt)

(1991 végén a Szovjetúnió felbomlott)

A bejegyzés trackback címe:

https://megosztaniamifontos.blog.hu/api/trackback/id/tr318322298

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

11256 2009.07.11. 19:30:43

nem láttam, de érdekes lehetett. én arra emlékszem Gorbiból, hogy a 80-as évek elején 10 rubelt is adtak egy-egy olyan kazettáért, amelyre felvették valamelyik beszédét (az átlagfizetés olyan 120-140 rubel lehetett, igaz, a pénznek nem volt valami nagy értéke, mert nem volt mire költeni): valami hihetetlenül népszerű volt! később már nem, főleg az alkoholtilalom miatt (ami az államháztartás összeomlásához is hozzájárult), de eleinte... fantasztikus volt a bizalom iránta. ha megismétlik, feltétlenül megnézem, jó, hogy szóltál, kösz!

13282 2009.07.11. 20:36:19

...nem lehetett otthagyni! lenyügözőn emberi volt a filmben! "csak" emberi - ami több, mint amikor politikus is! :)

13005 2009.07.11. 21:31:03

aliz2, ugy érzem, nem bàntad meg, hogy megnézted, én ezt most nem làttam, de hasonlo képem volt rola azokutàn, amit hallottam és làttam különbözö riportokban.

13282 2009.07.11. 22:53:41

dehogyis, hát mennem kellett volna , és nem tudtam..., nem hagyott nagyon tanulságos volt! egyetemes értelemben is...

relatív 2009.07.12. 19:11:11

A filmet nem volt szerencsém látni, de gonoszul állítom mindenkiről lehet szimpatikus bemutatást adni ! Nekem - innen ismerve csak, személyesen nem, ethát rendesen elfogultan - más véleményem van a személy világra tett politikai hatásáról, az első titkári pozíciójától - a szerintem idő előtti - távozásáig betöltött szerepét kritikusan nézve. Ettől még személye lehet szimpatikus, de nekünk - szerintem - a politikai tevékenysége, hazánkra kifejtett hatása az ami a megítélését reálissá teheti.

13282 2009.07.12. 21:52:28

ez a film már nem a politikusról szólt, hanem csak az emberről - mint irtam,- aki már nem ugyanaz volt (hanem emberi szempontból: több! - - és épp ez volt a -személyétől független- tanulsága is a filmnek!...
süti beállítások módosítása